Opakowania tekturowe – trudno bez nich żyć

Opakowania tekturowe to przedmiot, który mimo to, iż każdy w życiu widział, to nie każdy docenia jego walory i znaczenie dla handlu i przemysłu. Kupując dobra konsumenckie nie przykładamy wagi w co jest ono opakowane, często natychmiastowo je wyrzucając, mimo iż opakowanie wykonane z tektury ułatwia wymianę dóbr na całym świecie.

Głównym zadaniem opakowania tekturowego jest osłona zawartości znajdującej się wewnątrz opakowania. Nadaje ono kształt przekazywanej paczce, a także zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

Opakowania tekturowe są wygodnym sposobem dostarczania dóbr konsumenckich klientom, a ich produkcja jest stosunkowo tania.

Opakowania tekturowe możemy podzielić ze względu na sposób wykorzystania jak i otwarcia. Zamawiając opakowania tekturowe możemy zakupić opakowanie klapowe (standardowe), fasowane, kaszerowane (do małych przedmiotów) i specjalne (dostosowane do własnych wymagań).

producent opakowań tekturowych

Dodatkowym wariantem opakowań tekturowych jest podział ze względu na ilość warstw tektury tworzących opakowanie. Możemy rozróżnić tektury: począwszy od dwuwarstwowych do siedmiowarstwowych zapewniające dodatkową stabilność i trwałość opakowania.

Mimo iż ochrona zawartości jest głównym zadaniem opakowania tekturowego, opakowanie to spełnia wiele dodatkowych funkcji:

  • funkcję informacyjną: pozwalają konsumentowi uzyskać informacje o produkcie znajdującym się wewnątrz opakowania;
  • funkcję reklamową: podnoszą estetykę towaru i zachęcają do jego kupna;
  • funkcję promocyjną: wykorzystywane przy degustacjach i losowaniach;
  • funkcję jakościową : podnoszą ogólny odbiór produktu.

Oprócz wymienionych funkcji jakie pełni opakowanie tekturowe w czasie wymiany dóbr, coraz większego znaczenia nabiera ochrona środowiska. Zaletą opakowania tekturowego jest jego przyjazny wpływ na środowisko oraz zdolność do recyklingu, a to ważne zarówno ze względów ekonomicznych, jak i gospodarczych i społecznych.

Autor: Eko-Pak

Podobne artykuły